Arap Kızı Kremi Ürün Görseli

Ciltte oluşan güneş yanığı için hindistan cevizinin faydası

Güneş yanığı için hindistancevizi yağı nasıl kullanılır?

Cildin üzerinde kullanılmak üzere soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı seçin. Isı veya kimyasal maddeler kullanan işleme yöntemleri hindistancevizi yağının güneş yanıkları için yararlı olabilecek bileşenlerini yok eder.

Hindistan cevizi yağı, güneş yanığı tedavisinde ilk adımı atmamalıdır. Amerikan Dermatoloji Akademisi ilk önce ciltte nemlendirici koyarak, Güneş yanığı ısıyı azaltmak için serin bir banyo almak öneririz.

Göre Cilt Kanseri Vakfı , yağ bazlı losyonlar yanık kötüleştirebilir olabilecek şekilde, ısıyı korumak için güneş yanıkları cilde neden olabilir. Bu nedenle, güneşten yanık cildi hindistancevizi yağını koymadan önce en azından 1 gün beklemenize yardımcı olabilir.

Cilt iyileşmeye başladıktan sonra, nemlendirici olarak hindistancevizi yağı uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı, tek başına veya birkaç damla lavanta esans yağı veya aloe vera jeli gibi başka bir deri yatıştırıcı madde ile birlikte uygulanabilir.

Enflamasyonu azaltmak için, hidrokortizon krem ​​cilde uygulanabilir veya bir anti-inflamatuvar ilaç ağız yoluyla alınabilir.

Nemlendirme de çok önemlidir, çünkü güneş yanığı cildi vücudun diğer bölgelerinden su alır.

Kabarcıklar ciddi bir güneş yanığının işaretidir ve hindistan cevizi yağının kullanılmaması gerekir. Kabarcıklara neden olan bir güneş yanığının ikinci derece yanık olduğu düşünülür. kabarcıklar genişse veya titreme, baş ağrısı veya ateş gibi diğer belirtiler eşliğinde bir doktora görünmelidir.

Güneş yanığı önleme

Güneş yanığı önleme, cilt kanseri türlerinin riskini azaltmak için çok önemlidir . Göre Amerikan Kanser Derneği , cilt kanseri insidansı artmaktadır ve artık en yaygın tanı koyulur kanser Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Güneş yanığı önlemenin en iyi yolu, güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarını engelleyen güneş kremi giymektir. Güneşten koruma faktörüne (SPF) sahip ürünler güneş yanığından cildi koruyan daha iyi bir iştir.

Bazı güneş kremi ürünlerinde yağlar bulunur ve yağlar kendileri SPF sayısına katkıda bulunabilir. Bir çalışma , hindistancevili yağının yaklaşık yedi SPF’ye sahip olduğunu bulmuştur. Bu, test edilen yağların ikinci en yüksek SPF’siydi. İlk önce zeytinyağı, hindistancevizi yağından biraz daha yüksek SPF ile geldi.

Güneş yanığı önlemenin yolları:

  • Güneşin en sıcak saatlerinde güneşin sınırlanması
  • cildi güneşten koruyan giysi ve şapka takma
  • Güneş koruyucusunu yeterince ve düzenli uygulayarak
  • Tabaklama yatakları kullanmıyor

American Academy of Dermatology , güneş kremi seçerken geniş spektrumlu UV koruması sağlayan birini seçmenizi önerir. Bu şart, cildi hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruduğu anlamına gelir.

UVA ışınları daha ciddi cilt hasarına neden olmaktan sorumludur, ancak UVB ışınlarının güneş yanığına neden olma olasılığı daha yüksektir.

Güneş koruyucusu ayrıca suya dayanıklı olmalı ve minimum 30 SPF değerine sahip olmalıdır.

Güneş gözlüğü yılın zamanına bakılmaksızın kullanılmalıdır. Bulutlar ve pencereler UVA ışınlarına karşı koruma sağlamazlar. Buna ek olarak su da dahil olmak üzere kar ve kum şeklinde UV ışınlarının etkisini arttırır.

Güneş kremi, dışarıya çıkmadan önce 15 ila 30 dakika, bundan sonra her iki saatte bir koyulmalıdır. Birisi suyun içine girerse veya terletirse güneş kremi tekrar uygulanmalıdır.

Önleyici önlemlerin üstünde kalmak önemlidir, zira hasar oluştuktan 3-4 saat sonra güneş yanığı genellikle görülememektedir. Hasar bittikten 24 saat sonrasına kadar güneş yanığının tam miktarı görülmeyebilir.

Güneş yanığı için hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi yağı genellikle güneş yanığı için doğal bir çare olarak gösterilir. Bununla birlikte, Güneş yanığı için hindistancevizi yağı kullanımını desteklemek için henüz bilimsel araştırma yapılmamıştır.

Bununla birlikte yağ, güneş yanığına bağlı semptomların (örneğin kuruluk ve kaşıntı gibi) hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Aşağıda sıralanan bazı haşarat yağı, cildi güneş yanığının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Nem

Hindistan cevizi yağı yüksek yağ içeriği onu iyi bir nemlendirici yapar. Bir çalışma çok kuru cilt olan insanlar için yapılan tedaviler olarak hindistancevizi yağı ve mineral yağını karşılaştırdı.

Her iki yağ da günde iki kez cilt nemini iyileştirdi. 2 haftalık çalışma süresinden sonra, hindistancevizi yağının daha etkili olduğu gösterildi.

Bununla birlikte, kuru cilt için bir tedavi olarak, hindistan cevizi yağının etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )