Arap Kızı Kremi Ürün Görseli

Cilt rengim değişir mi?

Meyve ve Sebze Tüketimine Bağlı Cilt Tonu

Çoğu kişi taze meyve ve sebze yemenin uzun vadeli sağlık için iyi olduğunu biliyor ancak maalesef pek çoğu önerilen günlük miktarı tüketmiyor. Şimdi İngiltere’deki Andrews Üniversitesi’ndeki bilim adamları bir başka motivatöre itiraz etmeyi umuyorlar: makyaj.

Kısa bir süre önce Amerikan Halk Sağlığı Dergisinde yayınlanan bir çalışmada , daha fazla meyve ve sebze yiyesinin cilt tonunu değiştirebileceğini ve birkaç hafta içinde daha sağlıklı bir parıltı sağladığını bildirdiler .

Görünüşe göre hepsi karotenoidlere , meyve ve sebzelerde bulunan orangey-kırmızı pigmentlere mahsustur.

Çalışma süpervizörü Profesör David Perrett ve meslektaşları, altı hafta boyunca günde sadece iki ekstra meyve ve sebze cildi tonu üzerinde fark edilebilir bir değişikliğe neden olduğunu buldu.

Çalışma için 35 öğrenciyi işe almışlar ve diyetlerini takip etmişler ve 6 hafta boyunca cilt renginde değişiklikler yapmışlardır. Ayrıca başkaları tarafından fark edilmeden önce cilt renginde bir değişikliğin ne kadarının yer alması gerektiğini de gözlemlediler.

Sonuçlar, gözlem döneminde meyve ve sebze tüketimini artıran katılımcıların, altın sarısı bir parlaklığa doğru cilt renginde bir değişiklik gösterdiğini gösteriyor. Daha az meyve ve sebze ile beslenen diyet ters yönde ilerleyenler cilt tonusunda bir azalma gösterdi.

St Andrews bir araştırmacı olan kurşun yazarı Ross Whitehead, bu hafta yayınlanan bir medya bildirisinde şunları söyledi:

“Daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin, sağlıklı ve çekici görünen” altın “bir cilt tonu var En son yapılan araştırmalar diyetteki küçük gelişmelerin bile cilt rengine görünür faydalar sağladığını buluyor.

Değişimin ne kadar çabuk gerçekleştiğine çok şaşırdıklarını söyledi.

Cilt rengi dünyada belirgin şekilde değişmekle birlikte, farklı kültürlerde benzer etkiler görüyoruz – Asyalılar ve Avrupalılar için iyi bir diyet cazip bir cilt tonu ile ilişkilidir.”

“İyi bir diyetin cilt rengini geliştirdiği mesajı, dünyadaki sağlıklı yaşamı iyileştirebilir.”

Araştırmacılar, Britanyalıların% 75’inin hükümetin önerdiği “5 Gün” yediğini belirtti: beş porsiyon meyve ve / veya sebze. İngiltere önerilerinin diğer birçok ülkeden düşük olduğunu düşündüğünüzde bu durumun özellikle şok olduğunu söylüyorlar: örneğin ABD’de hükümet, aktif erkeklerin “günde 13’e kadar” yemek yemesi gerektiğini öne sürüyor. Bununla birlikte, Amerikalılar ideali gerçeğe dönüştürürken Britlar kadar kötü görünüyorlar.

Araştırmacılar, belki de makbule başvurmanın veya daha kısa sürede somut fayda sağlayacak bir şeyin zamanı geldiğini savunuyor.

“Görünüm güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir, insanlara sigara içmekten, aşırı güneş maruziyetinden ve alkol tüketiminden kaçınmaya ikna etmek için diğer sağlık kampanyalarında kullanılır; bunların hepsi yaşlanmayı hızlandırabilir. Araştırmamız, diyetin zenginliğiyle zengin olduğunu göstermektedir. meyve ve sebzeleri sağlıklı bir cilt görünümüne dönüştürür “dedi.

Whitehead şunları söyledi:

Çoğumuz, bol miktarda meyve ve sebze yememiz gerektiğini biliyoruz, ancak aslında ilerlemeye ve sağlıklı bir diyet yemeye motive değiliz. Diyet geliştirmeye yönelik hükümet stratejileri genellikle sadece sağlıklı bir diyetin bizim için iyi nedenlerle ilgili bilgi sunuyor. Bu stratejilerin şu ana kadar ulusun beslenme alışkanlıklarında hiçbir etkisi olmadı. ”

“Sağlıklı bir diyetin hızla ulaşılabilir faydalarını cazibemizle vurgulayarak insanların daha sağlıklı yemeleri için daha güçlü bir teşvik olacağını umuyoruz. Birkaç hafta içinde cazip görüneceğini bilmek sağlık vaadinden daha ikna edici olabilir. Hayatın ilerleyen dönemlerinde yarar sağlıyor “diye ekledi.

O ve meslektaşları şu sonuca varıyor:

“Bu yaklaşım alanın yeni bir yönünü temsil ediyor ve görsel medya aracılığıyla maliyet etkin, nüfus düzeyinde yaygınlaştırma için potansiyel olarak uygun” dedi.

Araştırmacılar, çok daha fazla miktarda meyve ve sebze yemenin uzun vadede cildi daha sağlıklı bir ışıma haline getirebileceğine inanıyor .

Şu anda İskoçya’da denemeler yapıyorlar ve sonuçta meydana gelen olumlu değişiklikleri görmeleri durumunda insanların diyetlerini değiştirmeye ikna edip edemeyecekleri araştırılıyor.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )