Arap Kızı Kremi Ürün Görseli

Cilt lekelerinden kurtulma yolları

Koyu renkli cilt nedir?

Koyu tenli veya hiperpigmentasyon, çevreden daha koyu renkte olan cilt lekelerinin görünümündedir. Hiperpigmentasyon, vücudun toplam cilt yüzeyini diffüz biçimde de içerir. Renk değişikliği, deride normal olarak bulunan pigment olan melanin aşırı üretilmesi durumunda oluşur ve cilt rengini koyulaştıran tortuları oluşturur. Karanlık deriler tüm ırktan insanlarda gelişebilir. Melasma, genellikle koyu renkte olan kişilerin güneşe maruz kalan yüzeylerinde oluşan artmış cilt pigmentasyonudur.

Genellikle, koyu renkli cilt, “yaş lekeleri” veya lentijinler olarak adlandırılan ve uzun bir zaman zarfında edinilen güneş hasarından kaynaklanabilecek oldukça küçük lekeler olarak görünür. Aslında, güneşe maruz kalma, koyu renkli cildin en yaygın nedenlerinden biridir. Güneşin mor ötesi ışınlarından gelen enerji, cildi aşırı maruz kalmamak için normal bir yol olarak melanin tarafından emilir. Bu, zaten hiperpigmentasyona sahip olan alanları koyulaştırabilir.

Bazen koyu renkli cilt hormonal bir değişikliğin sonucu olarak (örneğin hamilelik sırasında veya doğum kontrol hapları kullanıldığında) veya belli bir rahatsızlığın semptomu olarak ortaya çıkmaktadır, örneğin café au lait maküller, açık veya koyu kahverengi yamalar doğumdan cilt mevcut veya adrenal bezler tarafından ölen hormon üretimi ile karakterize edilen Addison hastalığı. Koyu tenli cilt, güneşe maruz kalmanın ve belirli bir bitki veya kimyasala karşı allerjik bir reaksiyonun bir kombinasyonundan da kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda, koyu renkli cilt hamilelik sırasında veya doğum kontrol hapları kullanırken olduğu gibi geçici olabilir. Hiperpigmentasyonun bazıları, ancak hepsi değil, ilaçlar veya lazerler ile etkili bir şekilde hafifletilebilir; Diğer formlar ilaç değişikliğinde veya hormon düzeylerinde bir değişikliğe uğrayarak kaybolabilir.

Koyu cilt, hayatı tehdit eden bir durumun semptomu değildir. Bununla birlikte, bazı vakalarda, tedavi edilmesi gereken başka bir bozukluğun bir belirtisi olabilir. Koyu renkli cildiniz varsa ve aynı zamanda yorgunluk, iştah kaybı veya ani depresyon geçiriyorsanız hemen tıbbi bakım isteyin ; karanlık bölgeler ağzınızda veya diğer mukus zarlarında da oluşuyorsa; ya da ishal ya da kabızlık yaşıyorsanız.

Koyu renkli cildiniz kalıcıysa ya da endişeniz varsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Cildiniz çok önemli bir rol oynamaktadır.

Vücudunun en büyük organı cildinize mi bakıyorsunuz? Cilt hayati önem taşımaktadır. Vücudun sağlığı ve esenliği için, iç organların korunması ve sıcaklığın düzenlenmesi gibi temel işlevleri yerine getirir. Cildimizin bakımı genel sağlığımız için önemlidir. Fakat doğal olarak onun da iyi görünmesini istiyoruz. Şans eseri, sağlıklı tutmak için yapabileceğimiz aynı önlemlerin birçoğu aynı zamanda genç görünmesine ve lekesiz olması açısından da yardımcı olacaktır.

Güneş ışığını kontrol altında tutun.

Cildinizin görünümünde kontrol edebileceğiniz tek en büyük faktör güneş maruziyeti. Güneş’ten gelen ultraviyole (UV) ışınlar hasara neden olması için cilde nüfuz edebilir. Bu, kırışıklıklar, karaciğer lekeleri, kalınlaşan ciltler ve hem benign (kanserli olmayan) hem de malign (kanserli) deri tümörleri gibi sorunlara neden olabilir. Cildi güneş hasarından korumak için bu adımları uygulayın.

Yıl boyu güneş kremi giyin.

Güneşlik koruma faktörü (SPF) 15 veya daha yüksek olan bir güneşlik kullanın. UV ışınlarının her iki tipini de bloke ettiğinden emin olmak için geniş spektrumlu olarak etiketlenmiş güneş kremi arayın. Ve dudaklarınızı kullanmayı unutmayın; dudak parlatıcı SPF korumalıdır. Tuvalette hem losyonu hem de dudak parlatıcısını kullanışlı tutarak cildinizi her gün rahatça koruyun.

Güneşin güneşini sınırla.

Dışarıda, güneş en çok olduğu zaman harcanan süreyi sınırlar, genellikle saat 10 ile akşam 16 arasında.

Koruyucu giysiler giyin.

Sıkı dokunmuş kumaşları, geniş süslü şapkaları ve UV korumalı sarılı güneş gözlüklerini düşünün. Sahilde ıslak bir t-shirt, hemen hemen hiç UV koruması sunar.

Amaca göre bronzlaşma.

Sağlıklı bir “temel” tabutu diye bir şey yoktur. Bütün bronzlaşma, ister güneşten isterse bronzlaşma yatağından olsun, cilt hasarının bir işaretidir. Sadece cilt kanseri riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sonunda cildi kırıştırabilir ve deriyi lekeleyebilir.

Alışkanlıktan kurtulmak.

Cildinizin sağlıklı ve genç görünümlü olmasının bir diğer önemli basamağı da sigara içmemektir. Sigara içmek cildin renk değişikliğine ve erken kırışıklığa neden olabilir.

Susun kalın.

İnce kırışıklıkları azaltmak ve cildin çatlamasını veya pullanmasını önlemek için cildi nemli tutun. Duşları en fazla beş ila 10 dakika sınırlayın ve sıcak su yerine sıcak kullanın. Sıcak su cildin doğal yağlarını daha çabuk giderir.

Nemle mühür uygulayın.

Duşta nemlendirici, hafif, koku içermeyen bir sabun seçin. Bitirdikten sonra cilt kuru bir havlu ile uygulayın. Ardından, üç dakika içinde nemi kapatmak için bir nemlendirici uygulayın. Nemlendiriciler, cilt hala nemli olduğunda en iyi çalışırlar.

Sağlıklı bir diyet yemek ve su iç.

Sağlıklı yiyin ve sulu kalın. Yeterli miktarda sıvı içmek ve uygun beslenme (antioksidan bakımından zengindir) almak da cildi nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )