Arap Kızı Kremi Ürün Görseli

Cilt için meyve ve sebze faydalı mı?

Meyve ve sebzeden cilt parlaklığı ‘bronzdan daha çekici’

Çoğumuz, mükemmel “güneş öpücüğü” cildi olduğuna inandığımız şeyleri gerçekleştirmek için saatlerce güneşlenmek veya sahte bronzlaşma yapmak için harcıyoruz. Ancak yeni bir araştırma, çok sayıda meyve ve sebze yiyerek daha sağlıklı, daha çekici bir parlaklık elde edebileceğinizi gösteriyor.

Leeds Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Carmen E. Lefevre ve İngiltere’de St. Andrews Üniversitesi’nden David I. Perrett dahil olmak üzere araştırma ekibine göre, araştırmalar cilt renklenmesinin yüz cazibesinde önemli rol oynadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, deri renginin oluşabileceği iki temel yol var: melanizasyon veya tabaklama ve karotenoidlerin yenmesi – havuç, kayısı, portakal, mangolar ve ıspanak gibi renkli meyve ve sebzelerde bulunan organik pigmentler.

Araştırma, diyetle alınan karotenoidlerin oluşturduğu sarı ten renginin “sağlıklı” bir ışıma olarak algılanmasını önerdi ancak ekip, bu renk türünün yüz cazibesi algılarını nasıl etkilediğinin belirsiz olduğunu belirtti.

Araştırmacılar bu en son çalışmayla ilgili bilgi edinmek ve yüz cazibesinin değerlendirilmesinde karotenoid renklenme veya melanin renklenmesinin tercih edilip edilmediğini belirlemek istediler.

Kısa süre önce Deneysel Psikoloji Dergisinde yayınlanan çalışma üç ayrı deneyden oluşuyordu.

İlk deneyde, 60 katılımcının bir grubuna test için özel olarak yaratılan 27 yüzün dijital görüntüleri gösterildi. Her yüzün iki versiyonu oluşturuldu. Bir tanesi yüksek karotenoit pigmentasyon göstermek için renk manipüle edilirken diğeri düşük karotenoid pigmentasyon gösterdi. Katılımcılardan daha sonra hangi cinsten yüz renklerini seçmeleri istendi.

Ekip, katılımcıların% 86’sının her bir yüzün yüksek karotenoid versiyonunu düşük karotenoid versiyona kıyasla daha çekici bulduklarını buldu.

Benzer bir deney, melanin pigmentasyonunda yüksek veya düşük olan yüzleri gösterilmeleri hariç, 60 katılımcının yeni bir grubuyla gerçekleştirildi. Bu durumda, katılımcıların% 78.5’i yüksek melanin yüzlerini daha çekici olarak değerlendirdi.

Karotenoid parlaklık melanin renklendirilmesinden daha cazip derecelendirildi

60 katılımcının yeni bir grubunu içeren üçüncü deneyde aynı prosedür izlendi, ancak deneklere yüksek melaninli veya yüksek karotenoid yüzlerin daha çekici olup olmadığını değerlendirmeleri istendi.

Sonuçlar, yüksek karotenoidin yüksek melanin yüzlerine göre daha cazip olduğunu düşünen katılımcıların% 75.9’unun ortaya çıktığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, genel bulgularına değinerek şunları söylüyor:

Burada cazibenin algılanmasında cilt renginin önemi konusunda güçlü kanıtlar sunuyoruz ve melatonin renklendirilmesinde karotenoid için farklı bir tercihi vurguluyoruz.

Bu sonuçlar cilt renginin önemini ve özellikle mevcut sağlığın ipucu ve dolayısıyla çekiciliği olarak karotenoid renklendirmenin altını çiziyor. ”

Bu çalışma, meyve ve sebzelerin kaç tane bölümünün cilt tonu üzerinde etkili olabileceğini tam olarak belirlemezken, Perrett ve arkadaşları tarafından 2012’de yapılan daha önceki bir araştırma , katılımcıların katılımcıların günde sadece 6 hafta boyunca iki ilave porsiyon daha yediğinde, cilt tonusunda belirgin bir etki yaratır.

Perlett, “İyi bir diyetin cilt rengini geliştirdiği mesajı dünyadaki sağlıklı yaşamı iyileştirebilir” dedi.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )